Language switcher

Lennuinformaator

Lennuinformaator on isik, kellel on õigus osutada lennuvälja lennuinfoteenust. Lennuinformaator edastab õhusõidukitele
informatsiooni, mille alusel piloot teeb otsuse, milliseid manöövreid sooritada – ta ei korralda õhusõidukite liiklust.

Põhilisteks nõudmisteks lennuinformaatori töös on hea inglise keele oskus, hea kolmemõõtmelise ruumi taju ja võime teha mitut asja samaaegselt. Vältimatud on hea pingetaluvus ja keskendumisvõime. Lennuinformaatori tööülesanded eeldavad teenindusvalmidust, vastutustunnet ja soovi turvalisuse eest hoolitseda. Küllaltki ranged on nõuded tervisele.

 

Mis on lennuinfoteenindus?

Lennuvälja lennuinfoteenus (aerodrome flight information service – AFIS) on teenus, mis on ette nähtud mittekontrollitaval lennuväljal ja selle läheduses käitatavale õhusõidukile lennuohutuse ja efektiivsuse seisukohast vajalike nõuannete ja info andmiseks.

Lennuinfoteeninduse üksuse vastutusalaks on mittekontrollitav õhuruum, kus üksuselt saadud informatsioonile tuginedes vastutavad õhusõidukite piloodid ise lennuohutuse tagamise eest. Lennuinformaator edastab informatsiooni ilmastikutingimuste, mõjutava liikluse, lennuväljal valitseva olukorra kohta.

Samuti teatab ta pilootidele, kui on muudatusi navigatsiooniseadmete töös, annab soovitusi stardiks ja maandumiseks sobiliku raja valimiseks, edastab piirkondlikult lennujuhtimiskeskuselt saadud marsruudiload ning lendamiseks vajalikud teated lennujuhtimisüksuselt. Häireolukorras osutab üksus vastutusalas olevatele õhusõidukitele häireteenindust.

Lennuinformaatorid töötavad ASi Tallinna Lennujaam Kuressaare, Kärdla ja Pärnu lennujaamas.